Goście, którzy odwiedzają Aqua Hotel chwalą sobie wycieczki do Przemkowski Park Krajobrazowy. Znajduje się on około 39 km od hotelu, ale naprawdę pokonać tę odległość, by odkryć wyjątkowość tego obszaru. Postanowiliśmy przybliżyć wam nieco to miejsce.
Przemkowski Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku usytuowany na południe od Przemkowa, pomiędzy Lubinem i Żaganiem, powstał w 1997 roku. Położony jest w obrębie czterech mezoregionów geograficznych i obejmuje kompleksy przyrodniczo – krajobrazowe o łącznej powierzchni 22.338 ha, a wraz z obszarem ochronnym 37.804 ha. Przez park przebiegają dwie ścieżki przyrodnicze i cztery rezerwaty przyrody.
Góra Pasternik, wydma koło Wilkocina to najwyższy punkt Przemkowskiego Parku Krajobrazowego (187,4 m n.p.m.). Warto podkreślić, że obecne tutaj krajobrazy- doliny z wydmami oraz staroglacjalny z morenami – objęte są ścisłą ochroną. Podobnie jak wiele gatunków bardzo rzadkich roślin. Jedne z atrakcji to słynne pomniki przyrody- dąb Chrobry oraz dąb Wernyhora, najstarsze drzewa w parku.
Planując wycieczkę do Przemkowskiego Parku warto uwzględnić w planie zwiedzania cztery rezerwaty: Stawy Przemkowskie (faunistyczny), Buczyna Piotrowicka (leśny), Łęgi Źródliskowe (leśny) oraz Torfowisko Borówki. Piękno tych miejsc wprowadziło w zachwyt niejednego turystę.
- Stawy Przemkowskie, rezerwat faunistyczny i wodny w skład, którego wchodzi aż 30 stawów! To również obszar, w którym można zaobserwować około 250 ptaków w tym aż 9 wpisanych do czerwonej księgi zwierząt. Składa się z 30 stawów, w których występuje łącznie ok. 250 gatunków ptaków, z czego aż 9 wpisanych do rejestru zagrożonych gatunków. Wśród najbardziej charakterystycznych gatunków rezerwatu wymienić można bielika, bąka, podgorzałkę, wąsatkę czy podróżniczka, łabędzia krzykliwego, płaskonosa, cyrankę, krakwę, perkoza rdzawoszyjego czy czaple siwą i białą.
- Park Przemkowskim to obszar, w którym znajdują się, wspomniane już wcześniej słynne pomniki przyrody: dąb Wernyhora w Wierzbowej oraz dąb Chrobry w okolicach Piotrowic. Jeszcze do niedawna uważano, że drugi dąb, po kilkukrotnych podpaleniach jest martwy, na szczęście obawy te nie sprawdziły się. Obecnie drzewo znajduje się pod specjalnym nadzorem Lasów Państwowych.
Wycieczka do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego to nie tylko okazja zobaczenie ciekawostek przyrodniczych. Na tym obszarze można również zwiedzić kilka historycznych obiektów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Bunkier w Wilkocinie. To obiekt, w którym jeszcze w latach 90-tych stacjonowały wojska radzieckie. Przypuszcza się, że zlokalizowany był tu ośrodek dowodzenia flotą okrętów podwodnych Układu Warszawskiego.